Geçtiğimiz günlerde Symantec tarafından yapılan bir duyuru, şimdiye kadar rastlanmış en etkili virüsün varlığını ortaya çıkardı diyebiliriz. Virüsün ismi Regin. Oldukça gelişmiş özelliklerinin olduğu belirtilen bu yeni nesil yazılımın, ilk defa 2010 senesinde keşfedilen Stuxnet isimli virüse olan benzerliği, Symantec tarafından ‘gelişmiş bir ülke tarafından kullanıldığı’ şeklinde yorumlandı.

Regin’in etkili bir çalışma sistemi var ve bu sistem 5 aşamadan meydana geliyor. Bulunduğu ortamda çok güçlü bir framework alanı oluşturan Regin, bilgisayar üzerinde oldukça etkili denetimlerde bulunabiliyor. Symantec, virüsün Rusya, Arabistan ve birkaç Avrupa ülkesinin hedef bölgesi olduğunu belirtirken, Regin’i oluşturabilecek kadar gelişmiş bir teknolojinin şu an itibariyle Amerika veya Çin‘de olabileceğinin üzerinde duruluyor.

Regin bulaştığı sistemde, farenin, mevcut şifrelerin, monitörün kontrol edilebilmesine olanak sağlıyor. Ekran görüntüsü ve silinmiş dosyaları geri getirip, arkasında iz bırakmadan çalışabildiği ise Symantec’in yayımladığı raporda, en dikkat çeken özelliler olarak sıralanabilir.

1

HEDEF PROFİLİ

Bu alana reklam verebilirsiniz!