Facebook güvenlik açıklarının hızlı bir şekilde saptanıp onarılması amacı ile bağımsız güvenlik araştırmacılarına çevrilmiş teşvik programını yürütüyor. Şirket baş tacı olan Facebook‘un yürüttüğü bu programı iştiraki Oculus Rift için de bir çalışma planlanıyor. Facebook’un yaptığı açıklamaya göre Oculus Rift sanal gerçekcilik başlığının kodunda, Geliştirme kiti’nde hata ve web sitesinde açık bulana belli bir miktar para ödeyecek.

Facebook için yürütülen projede en düşük ödül 500 dolar olarak kesinleşmiş, geçtiğimiz yıl açıkları bulan araştırmacılara ise 1.5 milyon dolar ödeme yapılmıştı. Facebook‘un güvenlik mühendislerinden Neal Poole, yaptığı açıklamaya göre Oculus‘ta bulunan açıkların önemli kısmının mesajlaşma sisteminde bulunduğunu ve bu açıkları bulmanın Facebook üzerindeki açıkları tespit etmekten zor olmadığını dile getirdi.

Oculus Rift, Facebook‘un ilk donanım türünde ürünü olduğu için şirketin güvenlik mühendislerinin yeni bir hata oluşturması ve bunun çözümü için araştırmacıları teşvik etmesi söz konusu olabilir. Oculus Rift daha yeni bir ürün olduğu için sanal korsanların hedefinde yer alması yüksek görünüyor.

Bu durumda Oculus Rift‘te donanımsal bir sorun olmadığını özellikle belirten Poole, gelecekte saldırganların Yazılım Geliştirme Kiti veya donanım yönünden hata aramaya çalışabileceklerini ve Facebook‘un karşılaşılabilecek sorunları büyümeden çözmeyi amaçladığını dile getirdi.

Oculus Rift logo

Bu alana reklam verebilirsiniz!