Comic-Con fuarında sanal gerçeklik demoları önemli derecede ilgiyle karşılanmıştı. Sanal gerçeklik ürünlerinde önemli yeri olan Oculus Rift gerçekten kendini öne çıkarttı. Oculus‘un sahibi Facebook ürünlerini filmlerde göstermek için yönetmenler ve film stüdyolarıyla masaya oturdu. 

Oculus Rift‘i tanıtalım. Oculus Rift bir sanal gerçeklik cihazıdır. Oculus Rift’in yapımcısı Oculus VR’dir. Yukarıda dediğim gibi Oculus VR ‘nin sahibi Facebook, şirketi 2014 Mart ayında 400 milyon dolar nakit, 23.1 milyon adedi hisse senedi olacak şekilde toplam 2 milyar dolar ödeme yaparak satın almıştır. Kısa adıyla Rift şu şekilde çalışır. Rift’in içindeki iki adet 7 inch‘lik LCD displayin insan gözünün görüş açısını taklit eder, yani bu sayede gerçekten görüyormuş hissi yaşarız.

Öncelerde Next 3D gibi şirketler kaydedilen videoların ve canlı etkinliklerin sanal gerçekliğe nasıl taşınacağının örneklerini vermişti.  Facebook ise bu yolda kendine yoldaş arıyor.  Hollywood’un Facebook’a destek çıkıp çıkmayacağı ileride belli olacak.

oculus-fb

Bu alana reklam verebilirsiniz!