Alman araştırmacıların geliştirdikleri bir ayakkabı ile yürürken elektrik üretebilen bir mekanizmaya imza attılar. Giyilebilir teknoloji ürünlerinin bugün en büyük problemi şarj konusu olduğunu düşündüğümüz zaman, bu gereksinim bu ayakkabı ile ortadan kalkacak gibi gözüküyor.

Ayakkabının çalışma sistemini ise şu şekilde diyebiliriz; topuğun yere bastığı anda açığa çıkan enerjiyi şok toplayıcı ismi verilen parça sayesinde toplayan ayakkabı daha sonra ayağın yerden kalkması ise açığa çıkan enerjiyi dönüştürüyor. Aynı zamanda ayakkabının içerisine yerleştirilmiş olan sensörler sayesinde arama-kurtarma çalışmalarında da bu ayakkabının kullanılabileceği belirtilmiş. Akademik olarak yayımı gerçekleşen bu ayakkabının yayımlanan yazıda biraz daha geliştirilmesi gerektiğinin altı çizilmiş, çünkü üretilebilen enerji oldukça düşük seviyelerde…

Gelecekte giyilebilir teknoloji ürünlerinin enerji ihtiyacını karşılamak adına umut verici bir çalışma olan bu ayakkabı, bakalım istenildiği gibi sonuçlara imza atabilecek mi?

elektrik üreten ayakkabı 2

Bu alana reklam verebilirsiniz!